Wróć do strony głównej
Aktualności | 29.03.2024

Nabór wniosków w programie Bekker NAWA

Celem Programu jest wsparcie doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich z polskich instytucji nauki i szkolnictwa wyższego w dążeniu do doskonałości naukowej poprzez finansowanie wyjazdów do uznanych zagranicznych ośrodków badawczych oraz akademickich na całym świecie. Program oferuje Stypendystom możliwość odbycia stażu podoktorskiego lub realizacji części kształcenia doktorskiego, realizacji prac badawczych wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy, pozyskania materiałów do pracy naukowej oraz nawiązania długofalowych relacji z zagranicznymi zespołami naukowymi.

 

Program otwarty jest dla Wnioskodawców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Nie wprowadza się ograniczeń co do wieku Wnioskodawców. Nie wprowadza się również ograniczeń co do krajów, w których zlokalizowane są ośrodki goszczące.
O udział w Programie może ubiegać się:
1) Osoba nieposiadająca stopnia doktora:
a) doktorant, kształcący się w szkole doktorskiej, o której mowa w Ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej „u.p.s.w.n.”) - wymagane jest udokumentowanie posiadanego statusu.
b) Pracownik badawczy lub badawczo-dydaktyczny, nieposiadający stopnia naukowego doktora, na stałe mieszkający w Polsce, którego podstawowym miejscem zatrudnienia (w momencie złożenia wniosku) jest podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1-8 u.p.s.w.n .
UWAGA: O udział w programie może ubiegać się jedynie osoba, która w okresie realizacji kształcenia w szkole doktorskiej ma miejsce zamieszkania w Polsce.
2) Naukowiec, tj. osoba posiadająca co najmniej stopień doktora albo równorzędny stopień uzyskany za granicą, lub nauczyciel akademicki na stałe mieszkający w Polsce, w chwili składania wniosku posiadający co najmniej stopień naukowy doktora albo równorzędny stopień uzyskany za granicą, którego podstawowym miejscem zatrudnienia (w momencie złożenia aplikacji) jest podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1-8 u.p.s.w.n.
UWAGA 1: Stanowisko o charakterze „visiting” nie stanowi spełnienia wymogu zatrudnienia;
UWAGA 2: Wnioskodawca nie może być zatrudniony ani realizować stażu podoktorskiego w ośrodku goszczącym w trakcie składania wniosku.

Warunkiem udziału w naborze jest wykazanie przez Wnioskodawcę:
1) Doktoranci oraz pracownicy badawczy i badawczo-dydaktyczni: przynajmniej 1 osiągnięcie
2) Naukowcy: przynajmniej 3 osiągnięcia spośród wskazanych w pkt 1 lit. a-e poniżej.

Wykaz osiągnięć uprawniających do aplikacji w Programie:

1) Wnioskodawca może wykazać zarówno osiągnięcia w ramach tego samego punktu (a, b, c, d albo e), jak i różne osiągnięcia spośród wskazanych poniżej:
a) publikacja w języku obcym o zasięgu międzynarodowym opublikowana lub przyjęta do druku w okresie ostatnich 10 lat (liczonych od początku roku 2014) w czasopismach umieszczonych w jednej z międzynarodowych baz: Scopus, Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index, Arts & Humanities Citation Index, lub
b) recenzowana monografia naukowa opublikowana lub przyjęta do druku wydana w okresie ostatnich 10 lat liczonych od początku roku 2014 (redakcja monografii wieloautorskiej nie spełnia wymogu osiągnięcia), lub
c) kierowanie w okresie ostatnich 5 lat (liczonych od początku roku 2019) projektem badawczym wyłonionym w konkursie krajowym lub międzynarodowym, finansowanym ze źródeł zewnętrznych w stosunku do podmiotu, w którym Wnioskodawca ubiega się o nadanie stopnia doktora lub jest zatrudniony (grant MINIATURA nie spełnia wymogu osiągnięcia), lub
d) publikacja w okresie ostatnich 5 lat (liczonych od początku roku 2019) w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej uwzględnionej w The Computing Research and Education Association of Australasia (CORE), która została zaindeksowana w międzynarodowej bazie DBLP Computer Science Bibliography, lub indeksowanych w bazie Web of Science Core Collection lub Scopus lub IEEE Xplore, lub
e) dla przedstawicieli dziedziny sztuki – udokumentowane dokonanie prezentacji dzieł w zagranicznej instytucji kultury lub ośrodku akademickim bądź otrzymanie nagrody lub wyróżnienia w konkursie lub festiwalu o zasięgu międzynarodowym – w okresie ostatnich 5 lat (liczonych od początku roku 2019).

2) przedstawiciele dziedziny sztuki powinni zwrócić uwagę, aby działania planowane w ramach Projektu były zgodne z celami Programu oraz zakresem tematycznym określonym w punkcie 2.1 Ogłoszenia (tj. dotyczyły działalności naukowej).


Podane wyżej ramy czasowe dla przedstawienia dorobku naukowego lub artystycznego mogą zostać wydłużone o czas przebywania na urlopie związanym z urodzeniem lub wychowaniem dziecka lub urlopem udzielonym z uwagi na stan zdrowia, przewidziane przez polskie przepisy prawa pracy. Jeśli Wnioskodawca uzna, że chce z tych powodów wydłużyć okres wymagany dla przedstawienia osiągnięć naukowych lub artystycznych, może poinformować o tym Agencję w składanym wniosku. Informacja ta będzie przetwarzana przez Agencję na podstawie Art. 9 ust. 1 lit a. RODO w związku z Art. 6 ust. 1 lit. d RODO, wyłącznie przez pracowników posiadających stosowne upoważnienie do przetwarzania tej kategorii danych, w celu wydania decyzji o wydłużeniu okresu w jakim Wnioskodawca może wykazać osiągnięcia uprawniające do aplikowania w Programie.

Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie do 31 maja 2024 roku godz. 15:00:00 zgodnie z czasem urzędowym obowiązującym na terytorium Polski.

Szczegółowe informacje: https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-imienia-bekkera/ogloszenie

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z CZP: projekty@umw.edu.pl

Autor: Natalia Marchut Data utworzenia: 29.03.2024 Autor edycji: Natalia Marchut Data edycji: 29.03.2024