Wróć do strony głównej
Aktualności | 20.05.2016

15 lat fizjoterapii

Przestajemy być zawodem poza prawem - mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej z okazji 15-lecia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Były wspomnienia, ale nie zabrakło też oceny bieżących wydarzeń.

W konferencji uczestniczyły władze Wydziału, Katedry i ludzie wiele dla polskiej fizjoterapii znaczący. Gości w imieniu komittu organiacyjnego powitał jego przewodniczący - dr Krzysztof Aleksandrowicz i zaraz oddał głos gościowi szczególnemu. Zebranych w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odwiedził bowiem kardynał Henryk Gulbinowicz - arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej. Z właściwą sobie, rozbrajającą, szczerością przyznał, że nie wie zbyt wiele o tym, czym zajmuje się fizjoterapeuta, ale wie, że pełni służbę człowiekowi, za co kardynał gorąco zebranym podziękował.



- Jestem dumna z pracowników tej Katedry - podkreślała Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. Gratuluję jubileuszu i dziękuję za to, co robicie - mówiła dr hab. Joanna Rosińczuk, prof. nadzw.



Kierująca Katedrą Fizjoterapii dr hab. Małgorzata Paprocka-Borowicz, prof. nadzw. przypomniała szczegółowo całą historię jednostki, kluczowe momenty i ludzi, bez których by nie powstała.



Osobistymi wspomnieniami podzielili się między innymi były dziekan prof. Bernard Panaszek czy kierujący długo Katedrą prof. Andrzej Pozowski. Ten ostatni wspominał, że podejmując się kierowania zespołem fizjoterapuetów, on - jak się określił - zwierzę operacyjne - miał przekonanie, że fizjoterapii bliżej do przyjemności niż skuteczności. Całkowicie zrewidował jednak swój światopogląd obserwując swoich współpracowników.



19 maja, czyli w dniu organizacji konferencji, okazało się, że wszystkie kluby parlamentarne postanowiły jednak pozostawić ją w kształcie podpisanym przez prezydenta i tym samym po 31 maja będzie mogła zostać wprowadzona w życie. Temat pojawił się więc także w trakcie spotkania. Mało kto wie, że 28 lat temu, pierwszy projekt takiej ustawy powstał właśnie we Wrocławiu. Od tego czasu było 15 kolejnych.

Ostatecznie doczekaliśmy się ustawy prawnie sankcjonującej nasze kompetencje i czyniącej nas partnerami dla lekarzy w procesie leczenia pacjenta mówili uczestniczący w spotkaniu fizjoterapeuci. Przestajemy być wyjęci spod prawa - podkreślali.


Fot. Adam Zadrzywilski

Galeria zdjęć
Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 20.05.2016 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 20.05.2016