SUKCES WYMAGA ROZWOJU NA WIELU PŁASZCZYZNACH

Adam Zadrzywilski

Klaudia Bardowska za projekt badawczy pt. „Biomarkery nawrotu i progresji w rakach pęcherza moczowego nienaciekających mięśniówki – związek z reakcją zapalną i aktywacją układu plazminogenu” została laureatką “Diamentowego Grantu”. Teraz będzie go realizowała pod opieką dr hab. Doroty Kamińskiej w Klinice Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej.
 


Klaudia Bardowska (fot. Adam Zadrzywilski)

– To, że otrzymałam Diamentowy Grant, było dla mnie dużym, wyjątkowo miłym wyróżnieniem – mówi laureatka. – Przez cały okres studiów pracowałam nad różnymi projektami. To wszystko umożliwiło mi zakwalifikowanie się do tego wyjątkowego konkursu i zdobycie grantu. To dla mnie niesamowite osiągnięcie, dowód na to, że idę w dobrym kierunku. Widzę, że moja praca nie poszła na marne.

– To już na pierwszym roku wiedziała Pani, że zajmie się biomarkerami nawrotu i progresji w rakach pęcherza moczowego nienaciekających mięśniówki?

– Na pierwszym roku jeszcze nie, ale studiując, zawsze chciałam robić więcej. Po pierwszym roku zaczęłam poszukiwania, w którą stronę mogę iść. Wtedy zaczęłam działać w różnych kołach naukowych. Na trzecim roku zainteresowałam się nefrologią. Poświęciłam dużo wolnego czasu badaniom i gromadzeniu bazy danych. Zainteresowałam się onkologią, a sam temat pracy, który zaowocował grantem wyszedł z połączenia nefrologii, urologii właśnie z onkologią.

– „Biomarkery nawrotu i progresji w rakach pęcherza moczowego nienaciekających mięśniówki–związek z reakcją zapalną i aktywacją układu plazminogenu” – jak większość prac naukowych brzmi groźnie, tajemniczo i zagadkowo.

– Co Diamentowy Grant, te ponad 200 tysięcy złotych, zmieni w Pani życiu?

– Na pewno będę teraz miała jeszcze więcej pracy. Laur laurem, ale trzeba dalej działać, by te pieniądze dobrze spożytkować. Mam rozpisany kosztorys i plan pracy. Pora zacząć badania wybranych przez nas markerów. Mówiąc nas, mam na myśli moją opiekun naukową doc. Dorotę Kamińską z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej oraz dr. Wojciecha Krajewskiego z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej i mnie. Chciałabym przyczynić się do poprawy sytuacji chorych i czuć satysfakcję, gdy opublikuję wyniki.

  Z cała rozmową można zapoznać się w najnowszym numerze Gazety Uczelnianej (nr 255)