OD ĆWIERĆ WIEKU GRAMY Z ORKIESTRĄ OWSIAKA

Adam Zadrzywilski

Mamy za sobą rozliczenie zbiórki 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To już kolejny raz orkiestra Jurka Owsiaka grała na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Na przestrzeni ćwierćwiecza do klinik naszego Uniwersytetu Medycznego od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiły dary na kwotę blisko 4 mln złotych. Tym razem będą to urządzenia do specjalistycznej diagnostyki, zwłaszcza obrazowej, radiologicznej i laboratoryjnej.
 

 
W sumie na zakupy Fundacja WOŚP wyda ponad 100 mln złotych. Także tym razem część orkiestrowych zakupów trafi do Wrocławia, a będą to przede wszystkim tomograf komputerowy i aparat RTG.
 

Prawie we wszystkich finałowych zbiórkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy brał udział prof. Dariusz Patkowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej. Blisko trzy dekady temu, jeszcze jako młody doktor u boku prof. Jerzego Czernika, włączył się w działalność Orkiestry.
 


Prof. Dariusz Patkowski

– Od tamtej pory to już taki zwyczaj – mówi prof. Dariusz Patkowski – że nasza klinika każdego roku przyłącza się do akcji Jurka Owsiaka. W dniu koncertu Orkiestry otwieramy nasze poradnie, konsultujemy bezpłatnie małych pacjentów. Przy tej okazji zawsze trafia coś do naszej puszki. Co roku otrzymujemy od Orkiestry jakiś sprzęt. Bez przesady można powiedzieć, że poziom polskiej pediatrii, neonatologii i dziedzin zabiegowych u najmłodszych pacjentów jest w ogromnej mierze zasługą Jurka Owsiaka, tego sprzętu, który kupił i w który wyposażył placówki dziecięce. Bez przesady mogę powiedzieć, że chirurgia endoskopowa w naszej klinice rozwinęła się między innymi dzięki ogromnemu wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Specjalistyczny sprzęt to obok ludzi najważniejszy element w naszej pracy.
 


Prof. Alicja Chybicka

– Ćwierć wieku temu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka grała na onkologię dziecięcą, tak to się zaczęła historia mojej znajomości z Jurkiem Owsiakiem – mówi prof. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. – Wtedy kierownik kliniki, prof. Janina Bogusławska-Jaworska, postarała się o to, by trafił do nas sprzęt niezbędny do leczenia dzieci na oddziale onkologicznym. Dostaliśmy mnóstwo drobnego sprzętu, który był zbawieniem dla naszego oddziału onkologii dziecięcej. Z czasem dary Orkiestry dla naszej kliniki szły już w miliony złotych.
 


Prof. Danuta Zwolińska


Zdjęcia Adam Zadrzywilski

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała na rzecz dzieci ze schorzeniami układu moczowego dwukrotnie – mówi prof. Danuta Zwolińska, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej. – Pierwszy raz było to w roku 2001. Były to czasy nieco inne, brakowało niemal wszystkiego, a szczególnie nowoczesnego sprzętu. Ucieszyliśmy się bardzo, że mamy szansę na doposażenie zarówno oddziałów, jak i stacji dializ. Wtedy na wyposażenie stacji dializ dostaliśmy 4 nowoczesne aparaty do hemodializy, był też sprzęt do dializy otrzewnowej, aż 8 cyklerów. Pozwoliło to nie tylko na zaspokojenie potrzeb leczenia nerkozastępczego naszych małych pacjentów, ale znacząco poprawiło efektywność i jakość dializ. Przez te blisko 20 lat sprzętu z serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej klinice pojawiło się niemało. Niech ta Orkiestra gra dalej, do końca świata i o jeden dzień dłużej.
 

Cały artykuł przeczytać można w czerwcowym numerze Gazety Uczelnianej.