Zakończono pierwszy etap prac w obozie Gross-Rosen

Dr n. med. Łukasz Szleszkowski oraz mgr Agata Thannhäuser byli częścią zespołu prowadzącego prace archeologiczno-ekshumacyjne na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen w Rogoźnicy.

W dniu 31.10.2017 r. zakończono prace archeologiczno-ekshumacyjne na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen w Rogoźnicy w powiecie świdnickim. Główny etap prac przeprowadzono w dniach 19-31.10.2017 r. w ramach śledztwa prokuratorskiego Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wraz z zespołem archeologów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Eksplorowano masowy grób utworzony w okopie przeciwlotniczym i ekshumowano szczątki 64 osób, pochowanych najprawdopodobniej w 1945 roku, w okresie ewakuacji obozu. Szczątki zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, gdzie zostaną przeprowadzone szczegółowe oględziny sądowo-lekarskie i antropologiczne oraz badania genetyczne w celu identyfikacji ofiar. Jak wskazują badania historyczne, z obozem KL Gross-Rosen wiąże się liczbę około 120 tysięcy więźniów, pochodzących z ponad 20 państw.