Wizyta KRUWiO we Lwowie

W dniach 1-3 lipca Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola gościło z wizytą we Lwowie. Powodem była 74. rocznica upamiętnienia  krzywd wyrządzonych rodakom przez nazistów, bowiem w dniu 3 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich hitlerowcy dokonali nieludzkiej zbrodni, mordując kilkudziesięciu uczonych z lwowskich uczelni. Zbrodniczym celem było wyniszczenie polskiego narodu, poprzez unicestwienie polskiej inteligencji, potencjalnych przywódców ruchu oporu. Wśród znamienitych profesorów lwowskich z różnych dziedzin medycyny  znaleźli się m. in. prof. Antoni Cieszyński, prof. Władysław Dobrzaniecki, prof. Jan Grek, doc. Jerzy Grzędzielski, prof. Henryk Hilarowicz, prof. Edward Hamerski, doc. Stanisław Mączewski, prof. Witold Nowicki, prof. Tadeusz Ostrowski, prof. Stanisław Rogulski, prof. Roman Rencki, prof. Włodzimierz Sieradzki i prof. Adam Sołowiej.

W pierwszym dniu delegacja rektorów wrocławskich uczelni  oraz  prorektorzy uczelni z Opola i Wałbrzycha zostali zaproszeni przez Rektora Politechniki Lwowskiej Yuriy Bobalo na spotkanie z Radą Rektorów Uczelni Lwowskich. Gospodarz spotkania oprowadził Gości po przepięknym budynku Politechniki oraz muzeum upamiętniającym polskie przedwojenne dziedzictwo naukowe.  Po tej wizycie Rektor naszej Uczelni był gościem Uniwersytetu Medycznego we Lwowie, gdzie został przyjęty przez Rektora Borysa Zimenkowskiego, pierwszego prorektora Mieczysława R. Grzegockiego i dyrektora Polikliniki Stomatologicznej Włodzimierza J. Szybińskiego. Strona ukraińska wystąpiła z ideą podpisania umowy na wymianę studentów oraz kadry dydaktycznej pomiędzy naszymi uniwersytetami. Projekt umowy zostanie przygotowany przez naszą Uczelnię. Podczas wizyty Rektor prof. Marek Ziętek  odwiedził Katedrę Farmacji Klinicznej i Nowych Technologii oraz Oddział Stomatologii. W tym czasie pozostali Rektorzy odwiedzili uczelnie lwowskie będące odpowiednikami Uczelni wrocławskich.

W popołudniowych godzinach Rektorzy zwiedzili Akademię Wojsk Lądowych imienia Hetmana Piotra Sahajdacznego we Lwowie, wojskowe centra dydaktyczne, sale wykładowe i izbę pamięci. Wizyta zakończyła się wspólną kolacją, której gospodarzem był dowódca Akademii – Gen. Lt. Prof. Pavlo Petrovych Tkachuk.

W następnym dniu Rektorzy zwiedzili Cmentarz Łyczakowski.  Na cmentarzu obecny był  Prezydent RP Bronisław Komorowski, który złożył wieńce na polskim i ukraińskim cmentarzu wojskowym. W tym samym dniu Prezydent otrzymał doktorat honoris causa na Uniwersytecie Lwowskim, w uroczystości tej uczestniczyli przedstawiciele naszej delegacji.

W godzinach popołudniowych odbyła się msza w Katedrze Lwowskiej, którą odprawił Arcybiskup Lwowa w intencji pomordowanych profesorów. Po mszy Rektorzy udali się na Politechnikę Lwowską, gdzie zostali zaproszeni na uroczystą kolację.

Ostatniego dnia wizyty miała miejsce uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich w 74. rocznicę pomordowania profesorów lwowskich. W uroczystości tej wzięli udział mer Lwowa, vice konsul Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie, Profesorowie i Rektorzy uczelni lwowskich, delegacja Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Wałbrzycha,  a także profesorowie oraz studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy na tę uroczystość przyjechali z Polski.

mgr Marta Szot-Masłowska
dr Jolanta Grzebieluch