Uruchamiamy dzieciaki - edycja 2

Przebadaliśmy ponad 3 tysiące dzieci z wrocławskich podstawówek i gimnazjów. Organizatorzy akcji "Uruchamiamy dzieciaki" nie tylko zapowiedzieli kolejną edycję, ale podsumowali też wyniki przeprowadzonych ankiet.

Dr hab. Tomasz Zatoński, który koordynował badanie potwierdza, że dzięki ankietom już nie tylko przypuszczamy, ale wiemy sporo o nawykach żywieniowych i poziomie aktywności młodych wrocławian. Badanie możliwe było dzięki współpracy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta, za którego sprawą ankiety trafiły na szkolne wywiadówki. Wynika z nich, że waga większości dzieci mieści się w normie (otyłość dotyka od 2 do 6 procent badanych), natomiast zauważalny, zwłaszcza u dziewczynek jest problem nadmiernej szczupłości.

Dr hab. Tomasz Zatoński prezentuje wyniki
Ankiety wypełniali rodzice, najczęściej mamy, które zaznaczając odpowiedzi przyznawały, że ich dzieci często wychodzą do szkoły bez śniadania. Nie je go aż 20 procent badanych, co niepokoi - szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę młody wiek badanych. Do tego aż 75 procent z badanych podjada między posiłkami i to najczęściej słodycze, owoce i warzywa znajdują się na dalszych miejscach wśród najchętniej wybieranych produktów - opisywała mgr Alicja Basiak z Katedry Medycyny Społecznej UMW, która współtworzyła badanie.

mgr Alicja Basiak relacjonuje część dotyczącą nawyjów żywieniowych

Nieźle wygląda kwestia aktywności ruchowej - niemal 70 procent dzieci uprawia jakiś sport przynajmniej raz w tygodniu, a połowa z nich nawet 3-4 razy w ciągu tygodnia - mowa tu o zajęciach poza obowiązkami szkolnymi. Niestety alarmuje też ilość czasu spędzanego przed ekranami komputerów i smartfonów, bo w tygodniu aż 15 procent z badanych poświęca na to od 3 do 4 godzin.

Dyrektor Ewa Monastyrska UM

W spotkaniu podsumowującym program uczestniczyli także jego partnetrzy. Dyrektor Ewa Monastyrska z Departamentu Edukacji Urzędu Miasta podkreślała wsparcie Wrocławia dla wszelkiej aktywności i zdradziła, że obiecaną nagrodę pieniężną dla szkoły, która zwyciężyła w poprzedniej edycji otrzymała SP 42 z ul. Wałbrzyskiej. Dr hab. Tomasz Zatoński wielkrotnie podkreślał wdzięczność dla wszystkich partnerów i przyjaciół akcji - ogromną pomoc otrzymał między innymi od Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu.

Dr Ireneusz Cichy
Także w tym roku finał organizowany będzie wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego, reprezentujący uczelnię dr Ireneusz Cichy zapowiadał, że w tym roku "Przewietrz się na Olimpijskim" połączone będzie z Dniem Matki i w planach znalazło się wiele rodzinnych atrakcji. Nie zabraknie też finałów biegowych i gier zespołowych dla szkół biorących udział w naszej akcji.

Alicja Łesiuk Lekki Tornister
Agnieszka Łesiuk z Fundacji Sensoria zapowiedziała także kolejną nowość tegorocznej edycji - w ramach akcji "Lekki Tornister" przedstawiciele fundacji zważą torby szkolne wrocławskich dzieci.
Konferencja Uruchamiamy dzieciaki UMW

Kolejna konferencja - tym razem skierowania do wrocławskich nauczycieli i chętnych rodziców - odbędzie się jeszcze w lutym.

Fot. Adam Zadrzywilski

Galeria