Studenci na szóstkę

Już drugi rok dzieliliśmy się z seniorami pasją życia. 8 czerwca 2018 r. kolejni słuchacze i słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku odebrali certyfikaty ukończenia roku akademickiego 2017/2018.

Prof. Małgorzata Sobieszczańska, która jest przewodniczącą Rady Naukowo-Programowej UTW, podkreśliła, że zakończenie jest tylko symboliczne. W rzeczywistości praca umysłowa nigdy się nie kończy. A przynajmniej nie powinna. Skoro jesteśmy wszyscy o rok starsi, co podkreśliła dziekan Wydziału Lekarskiego, jeszcze intensywniej powinniśmy dbać o aktywność umysłową i fizyczną. Takich aktywnych wakacji prof. Sobieszczańska życzyła seniorom, którzy z rąk rektora prof. Marka Ziętka odbierali certyfikaty ukończenia rok akademickiego.

Aktywność nie powinna się ograniczać do uczestniczenia w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, chociaż już tu zajęć jest bez liku. Prof. Michał Jeleń, pełnomocnik rektora ds. UTW, podsumował rok spotkań: 15 zjazdów wypełnionych wykładami, spotkania integracyjne (andrzejki, spotkanie świąteczne), aktywność charytatywna, zwiedzanie Muzeum Anatomii Prawidłowej oraz Muzeum Farmacji. Prof. Jeleń wyraził żal, że nie o wszystkich aktywnościach Samorządu UTW wiedział – chętnie sam brałby udział. Podziękował za życzliwość panującą na uczelni, bez której nie udałoby się zorganizować tak wielu zajęć, szczególnie pro publico bono. Prof. Michał Jeleń w swoim wystąpieniu przywołał temat reformy szkolnictwa wyższego. Wyraził zaniepokojenie w związku z wpływem Ustawy 2.0 na autonomię uczelni, licząc, że nowy rok akademicki będzie mógł zacząć od dyskusji z seniorami właśnie na temat niezależności.

Do słów profesora o wspólnocie ludzi poszukujących prawdy nawiązała dr Walentyna Wnuk, doradca prezydenta ds. seniorów. Seniorzy mają swoją rolę na uczelni, mówiła, przez lata panowała tu relacja mistrz-uczeń, teraz gdy granice się zacierają, panuje coraz częściej egalitaryzm, szczególnie ważne jest słuchanie roli seniorów – mistrzów życia. Wiele wdzieliśmy, wiele przeżyliśmymówiła dr Wnuk - i mamy jeszcze dużo do opowiedzenia.

Fot. Tomasz Walów
 
Galeria zdjęć