Sławy światowej kardiologii zjechały do Wrocławia

2.edycja Cardiology Innovations Days, trwająca w dniach 14 i 15 maja, ściągnęła do Wrocławia tuzy światowej kardiologii, w tym prof. Mandeepa R. Mehrę, który przed konferencją spotkał się z młodymi naukowcami z naszej uczelni.

Młodzi lekarze i naukowcy UMW mieli wyjątkową szansę poznać prof. Mandeepa R. Mehrę z Harvard Medical School z Bostonu, który - na zaproszenie prof. Piotra Ponikowskiego - spotkał się z nimi w USK przed rozpoczęciem Cardiology Innovations Days.

Prof. Mandeep Mehra w USK

Gość zachęcał do podejmowania współpracy naukowej z Harvardem. – Moja uczelnia przez lata funkcjonowała w zamkniętym środowisku, mieliśmy syndrom wieży z kości słoniowej. W ostatnich latach to podejście zdecydowanie się zmienia i stawiamy na otwartość – mówił prof. Mehra. – Mamy programy wymiany, które mają służyć przepływowi wiedzy. Zależy nam przed wszystkim na współpracy z klinicystami i badaczami z doświadczeniem klinicznym, ponieważ to właśnie oni zadają najtrudniejsze pytania prowadzące do postępów.

Prof. Mandeep Mehra w USK

Prof. Mandeep R. Mehra zachęcał do zadawania pytań i nawiązywania kontaktu przez każdego z naukowców i lekarzy mającego pomysł i chęci, by współpracować z najlepszymi naukowcami z Harvardu.

Fot. Tomasz Walów

To nie jedyne ważne nazwisko światowej kardiologii na tegorocznej konferencji. Mocną międzynarodową reprezentację mają także warsztaty Heart Failure Association organizowane przez prof. Piotra Ponikowskiego i prof. Ewę A. Jankowską. Drugi dzień 2.edycji Cardiology Innovations Days, to specjalistyczne wykłady, prezentacje, ożywione dyskusje wyjątkowo ważnych osób światowej kardiologii. Mówiono o niewydolności serca i różnego typu innowacyjnych rozwiązaniach w tym obszarze, poczynając od nowych leków, także tych eksperymentalnych, poprzez różnego rodzaju urządzenia, które wszczepia się pacjentom z niewydolnością serca i testuje ich skuteczność. Po raz pierwszy zetknęliśmy się tu z kompletnie nowych rozwiązaniami.

Fot. Adam Zadrzywilski

Przy okazji 2.edycji Cardiology Innovations Days, do Wrocławia zaproszono grono światowych ekspertów z zakresu niewydolności serca, którzy uczestniczyli w warsztatach pod egidą Asocjacji Niewydolności Serca, to największa na świecie organizacja, która zajmuje się niewydolnością serca w aspektach: medycznym, społecznym i edukacyjnym. Na świecie zrzesza ona ponad 10 tysięcy kardiologów.

Fot. Adam Zadrzywilski

- W ramach tych warsztatów przygotowujemy dokumenty związane z problemem kruchości u chorych z niewydolnością serca - mówi prof. Ewa Jankowska. - Planujemy kolejne, międzynarodowe i między ośrodkowe, badania w tym zakresie, które obejmą tysiące ludzi na całym świecie. Okazuje się, że zespół kruchości, który idzie w parze ze starzeniem się, przekłada się na złe rokowanie, komplikacje podczas leczenia czy w czasie naszych interwencji. Jest on po prostu wpisany w starzenie się naszej populacji. Trzeba go rozpoznawać i leczyć. My tworzymy standardy jak to, najbardziej optymalnie, zrobić.

Fot. Adam Zadrzywilski

Kolejny warsztat, jak mówili jego uczestnicy, dotyczył czegoś wyjątkowo intrygującego - cyfrowej medycyny i telemedycyny. To różnego typu technologie i aplikacje, zastosowanie przesyłu danych i obsługiwanie mega baz danych. Specjaliści dyskutowali o tym, jak te nowe rzeczy definiować, jak je klasyfikować i wykorzystać u pacjentów z niewydolnością serca. W związku z tym powstaje kolejny ważny dokument w tym obszarze, który określa standardy i będzie rekomendował globalnemu środowisku medycznemu opinię ekspertów w tym obszarze. - Wśród ekspertów, którzy zaszczycili nasze spotkanie znalazł się prof. Roberto Ferrari - podkreśla prof. Ewa Jankowska - To nasz guru, były prezes Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, największej organizacji kardiologicznej na świecie zrzeszającej kilkaset tysięcy kardiologów.