Pierwszy rok zakończony

Przeszli do historii. Słuchacze pierwszego rocznika Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Medycznym uroczyście zakończyli rok akademicki. W świętowaniu towarzyszyły im władze uczelni, z rektorem na czele.

Uroczystość odbyła się 19 maja w Centrum Naukowej Informacji Medycznej. Gratulacje absolwenton pierwszego rocznika jako pierwszy złożył rektor. Podkreślił, że ten pierwszy rok wyraźnie pokazał, że inicjatywa była ważna i potrzebna. Prof. Marek Ziętek złożył też życzenia, na pierwszym miejscu wskazując zdrowie, bo – jak żartował – im lepsze zdrowie, tym mniej kontaktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
rektorzy uczestniczący w uroczystości

Zgromadzonych gości powitał pełnomocnik rektora ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku prof. Michał Jeleń. Wyraźnie wzruszony wspomniał, że sam kilka lat temu zapytany, czy widzi potrzebę tworzenia na naszej uczelni takiej jednostki - zaprzeczył. Uważał wtedy, że powinniśmy się zaangażować w ramach uniwersytetów już istniejących. - Dziś wiem, jak bardzo się myliłem - podkreślał.

wręczanie certyfikatów uczestnikom

Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Małgorzata Sobieszczańska przyznała, że rok szybko upłynął, ale podkreślała też, że ważne jest przy tak szybkim upływie czasu, by mieć życie długie, ale też dobrej jakości. - To, że Państwu się chce, daje dużą nadzieję - mówiła prof. Sobieszczańska, przytaczając badania naukowe, które dowodzą, że aktywność umysłowa i fizyczna realnie zmniejsza ryzyko chorób.

dziekan dostaje kwiaty

Głos zabrali też przedstawiciele Samorządu Studentów UTW, podkreślając dumę i zaszczyt odczuwany z racji bycia słuchaczami pierwszego roku. - Zapiszemy się na kartach historii - mówili. Dodając, że dzięki tym zajęciom lepiej poznali siebie, więcej wiedzą o swoim zdrowiu i potencjalnych chorobach.

Wiele powiedziano ciepłych słów i podziękowań - nie zabrakło ich także dla osób bezpośrednio odpowiedzialnych za działalność UTW: dr Żanetty Kaczmarek i wspomagających ją na co dzień dr Anny Sladek i mgr Danuty Wiśniewskiej.

zdjęcie sali z uczestnikami
Fot. Tomasz Walów

W pamięci uczestników zostanie niewątpliwie muzyczna oprawa uroczystości. Jak zwykle pięknie uświetnił ją Chór Uniwersytetu Medycznego Medici Cantantes, ale tym razem śpiewający medycy mieli poważną konkurencję. Dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystąpili bowiem uczniowe ze Szkoły Podstawowej nr 76, których występ zebrał gromkie brawa.