Pierwsza pomoc i Szpital Pluszowego Misia na finał wakacji

Nasi studenci zbadali kilkadziesiąt misiów. Na zakończenie wakacji Kino Nowe Horyzonty wypełnili nasi studenci, którzy wcielili się w rolę specjalistów w Szpitalu Pluszowego Misia oraz przygotowali pokazy pierwszej pomocy. 

Studenci działający w SKN First Aid Teachers przy Zakładzie Ratownictwa Medycznego oraz wrocławskim oddziale IFMSA pokazali krok po kroku jak reagować, gdy ktoś na naszych oczach straci przytomność. W pokazach brały udział osoby, które odwiedziły kino w ramach pokazów dla seniorów oraz wózkowni - pokazów dla rodziców z małymi dziećmi. Z tego powodu szczególnie zwrócono uwagę jak radzić sobie kiedy sytuacja kryzysowa dotyczy dzieci. 
pierwsza pomoc, studia medyczne
Ratownicy wskazali różnice w RKO w przypadku ratowania osób w różnym wieku. Nauczyliśmy się układać osoby nieprzytomne w pozycji bocznej bezpiecznej, dowiedzieliśmy się co robić w przypadku zakrztuszenia. Dla biorących udział w pokazach  najcenniejszy był czas na zadawanie pytań - studenci podzielili się swoimi doświadczeniami z praktyk w karetce.

ifmsa, studia medyczne

Zarówno koło SKN First Aid Teachers oraz IFMSA w ramach akcji "Ratowanie na spontanie" regularnie prowadzą spotkania dotyczące pierwszej pomocy. Podkreślają, że sytuacje kryzysowe wymagają niekiedy szybkich rozwiązań. Uczą jak jak nie stracić zimnej krwi i ratować drugiego bez zastanowienia - ratować spontanicznie. 

pierwsza pomoc, studia medyczne

Ostatni dzień szkolnych wakacji organizacja IFMSA spędziła w kinie tworząc Szpital Pluszowego Misia. Szpital Pluszowego Misia to akcja skierowana do najmłodszych i ich ulubionych pluszaków. Działania mają na celu oswajanie dzieci z badaniami lekarskim i z pobytem u lekarza. Dziecko wcielając się w rolę rodzica Misia, a także asystując przy badaniach i zabiegach, może spojrzeć na procedury medyczne z innej perspektywy, co może pomóc mu zrozumieć konieczność udania się do lekarza w razie choroby.

Szpital Pluszowego Misia 1
Szpital Pluszowego Misia 2
Szpital Pluszowego Misia 3
Szpital Pluszowego Misia 4
Szpital Pluszowego Misia 5

Zbierając wywiad lekarski na temat dolegliwości Misia, wykonując podstawowe badanie, kierując Misia na badania obrazowe oraz specjalne zabiegi, lekarze pokazują najmłodszym, jak przebiega droga diagnostyczna i terapeutyczna pacjenta w prawdziwym szpitalu. Dziecko może pytać i rozwiewać swoje wątpliwości, zobaczyć z bliska pracę lekarza. Przy okazji możemy porozmawiać z dziećmi o zdrowym trybie życia i bezpieczeństwie, promując przy tym zachowania prozdrowotne.

Pokazy pierwszej pomocy - galeria zdjęć
Szpital Pluszowego Misia - galeria zdjęć

Fot. Adam Zadrzywilski