Otwarcie sali hybrydowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

Możliwość pracy interdyscyplinarnych zespołów, nowoczesny sprzęt i zupełnie nowe możliwości leczenia - tak najkrócej można opisać zmiany wynikające z otwarcia sali hybrydowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 rozpoczęła się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie rano w Klinice Kardiochirurgii została otwarta sala hybrydowa.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Piotr Pobrotyn podkreślał, że ponad 7-milionowa inwestycja możliwa była dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Zdrowia.

- Tak dobrze przygotowane i ukierunkowane na pacjenta i pomoc konkretnemu człowiekowi wnioski zawsze będą przez nas przychylnie rozpatrywane - zapewnił obecny na otwarciu wiceminister Zbigniew Król.

W sali zabiegi mogą wykonywać kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi oraz kardiolodzy. - Jej funkcjonalność polega na tym, że można w niej wykonywać pacjentowi dwa różne zabiegi jednocześnie. Zwykle zabiegi odbywają się z koniecznością czasowej przerwy pomiędzy nimi, potrzebnej na rekonwalescencję, co wiąże się z ryzykiem dla pacjenta, który może doznać powikłań z powodu odłożenia drugiego zabiegu – tłumaczył prof. Marek Jasiński, kierownik Kliniki Chirurgii Serca. - Sala hybrydowa niesie również możliwość operacji małoinwazyjnej, dzięki temu skracamy czas leczenia pacjenta i jego pobytu w szpitalu – dodawał prof. Jasiński.

- Harmonia i współpraca są podstawą sukcesu. Współpracujcie - apelował obecny na otwarciu prof. Marian Zembala. I podkreślał, że znając możliwości zespołu i ambicję kierownika jest przekonany, że wielkie rzeczy będą miały tam miejsce.


Fot. Tomasz Walów

Sala jest wyposażona m.in. w technologię quantum - to najnowocześniejsze na świecie urządzenie do krążenia pozaustrojowego, które po bezpiecznym zatrzymaniu pracy serca pozwala na dokładną i ciągłą analizę parametrów życiowych i badań krwi w trakcie operacji. Zespół kardiochirurgów USK dzięki zastosowaniu quantum może wykonywać najbardziej złożone operacje serca.