Międzynarodowy sukces zespołu ARES

Nasi studenci będą pierwszym w historii polskim zespołem akademickim, który przeprowadzi badania z dziedziny medycyny i astrobiologii we współpracy z ESA. Projekt zespołu ARES został zaakceptowany do realizacji w ramach Spin Your thesis! 2019.

Projekt jest eksperymentem dotyczącym funkcjonowania komórek nowotworowych w zmienionej grawitacji. W urządzeniu, które będzie używane w projekcie - Large Diameter Centrifuge - można przeprowadzać eksperymenty na próbkach, które wystawione będą na działanie grawitacji innej niż ta, którą odczuwamy w warunkach ziemskich. Przyspieszenia, które można osiągnąć w LDC wynoszą od 1 g do 20 g. Właśnie w takich warunkach będą mogli przeprowadzić swoje badania wrocławscy studenci, uczestniczący w programie Spin Your Thesis!

Udział w konkursie odbywa się w ramach projektu pt. „Badania nad ochroną materiału biologicznego na potrzeby misji kosmicznych” (kierownik: dr hab. inż. Julita Kulbacka) finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Najlepsi z najlepszych! 3.0”. W projekcie uczestniczą studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej.