Mamy obowiązek walki o wolność

78 lat temu na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie doszło do brutalnego mordu profesorów. We Wrocławiu fakt ten przypomina Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich, pod którym odbyły się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia.

Zdarzenie to w sposób szczególny połączyło Lwów i Wrocław. Znaczna część z tych, którzy przetrwali zaplanowaną przez Niemców eksterminację inteligencji, trafiło właśnie do Wrocławia, by tu budować naukę. Mowa między innymi o prof. Stanisławie Kulczyńskim, pierwszym rektorze Uniwersytetu i Politechniki, któremu w dużej mierze zawdzięczamy odrodzenie akademickiego Wrocławia.
Lwów 1

Zarówno wrocławskie środowisko akademickie, jak i władze miasta oraz regionu pamiętają o losie lwowskich profesorów, dlatego co roku ich przedstawiciele organizują lokalne obchody ku czci i biorą udział w uroczystościach na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Podczas wrocławskich obchodów prezydent Jacek Sutryk podziękował prof. Markowi Ziętkowi, przewodniczącemu Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola, za ponowną organizację wspólnego wyjazdu do Lwowa, gdzie pamięć profesorów upamiętniano dzień wcześniej. – Jesteśmy tu dziś z szacunku dla profesorów zabitych za wierność akademickiej tradycji. Byli elitą intelektualną Polski – mówił Jacek Sutryk. – Wrocław musi kultywować pamięć o historii akademickiej spuścizny Lwowa, dając odpór wszelkim przejawom głupoty prowadzącej do totalitaryzmów.
Lwów 2

W imieniu społeczności akademickiej wypowiadał się prof. Marek Ziętek, również tonem przestrogi przed popełnianiem błędów, które w przeszłości doprowadziły do lwowskiego mordu. – Środowisko akademickie jest tym, które ma obowiązek walki o wolność, tolerancję oraz wszelkie zrozumienie. Właśnie dlatego nasze pobyty we Lwowie były i będą kontynuowane, by przyjaźń polsko-ukraińska mogła się rozwijać ponad podziałami. Uczelnie zostały powołane do życia, by krzewić humanizm i wszystkim nam życzę, by to się udawało.

Lwów 3
Lwów 4
Każdego roku na Wzgórzach Wuleckich w miejscu kaźni, pod starym pomnikiem, na którym widnieją nazwiska pomordowanych profesorów oraz pod „Pomnikiem Profesorów Lwowskich zamordowanych przez nazistów w 1941 r.” spotykają się przedstawiciele środowiska akademickiego, duchowieństwa oraz władze miasta Wrocławia i Lwowa. W tym roku licznie przybyli przedstawiciele uczelni z innych miast Polski, stowarzyszenia i organizacje związane z historią naszego kraju.

Lwów 6
Lwów 8
Lwów 7
W gronie delegatów obecny był Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jarosław Charłampowicz wraz z grupą radnych z Wrocławia oraz Marek Mutor Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

Lwów 5

Z kolei prof. Marek Ziętek uczestniczył w wizycie na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym im. Daniela Halickiego, gdzie spotkał się z rektorem prof. Borysem Zimenkowskim. W spotkaniu wzięli udział również Prorektor ds. Rozwoju Uczelni prof. Jacek Szepietowski, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z O. Analityki Medycznej prof. Halina Grajeta, prof. Anna Wiela-Hojeńska oraz sekretarz KRUWiO Marta Szot-Masłowska.

Podziękowania za wizytę przesłane rektorowi prof. Markowi Ziętkowi przez rektorea prof. Borysem Zimenkowskiego po zakończeniu wizyty.