Lekarze z USK dokonali ortopedycznego przełomu

Zespół specjalistów z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu naszego szpitala przeprowadził pierwszy w Europie przeszczep aparatu wyprostnego u pacjenta z nowotworem rzepki.

We wspomnianej operacji uczestniczyli m.in. kierownik Kliniki prof. Szymon Dragan, dr Szymon Dragan oraz dr Krzysztof Zimmer. Pacjent został zoperowany przed rokiem, jednak lekarze postanowili poczekać z publikacją wyników do chwili, gdy powróci on do pełnej sprawności. Przeszczep rzepki, ktory został wykonany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, jest drugim tego typu na świecie (pierwszy przeprowadzono w Indiach).

Prof. Szymon Dragan

–  O unikalności operacji stanowi fakt, że u tego pacjenta nie mogliśmy zastosować standardowej metody leczenia, którą jest wycięcie guza olbrzymiokomórkowego rzepki i uzupełnienie powstałej w ten sposób loży preparatami kostnymi lub kościozastępczymi – mówił prof. Szymon Dragan podczas konferencji prasowej poświęconej operacji. – Konieczna była rekonstrukcja całego aparatu wyprostnego, żeby pacjent mógł prostować staw kolanowy, więc podjęliśmy decyzję o przeszczepie.

Konferencja USK operacja rzepki 1

Dr Szymon Dragan doprecyzował, że problem stanowiło przede wszystkim bardzo rzadkie umiejscowienie guza. – Guz olbrzymiokomórkowy w ortopedii występuje dosyć często, ale w samej rzepce jest ogromnie rzadki. Na przestrzeni ostatniego wieku opisano nie więcej niż 150 przypadków jego wystąpienia, co sprawiło, że zastosowanie klasycznego leczenia nie było możliwe.

Konferencja USK operacja rzepki 2

Materiał do przeszczepu pochodził od zmarłego dawcy i został przygotowany przez bank tkanek RCKiK w Katowicach. Obejmował cały aparat wyprostny włącznie z zaatakowaną guzem rzepką, a całość wszczepu mierzyła 14 cm długości. Podjęto decyzję o niepodawaniu pacjentowi leków immunosupresyjnych, żeby nie osłabiać sił odpornościowych organizmu. Lekarze nie byli pewni, czy martwa kość wszczepiona w żywy staw kolanowy będzie prawidłowo funkcjonować, lecz po roku wiadomo jednak, że operacja zakończyła się sukcesem. – Wszystkie badania kontrolne wykazują prawidłową funkcję i przebudowę przeszczepionego aparatu, a nowotwór został całkowicie usunięty – podsumował dr Szymon Dragan.

Konferencja USK operacja rzepki 5

Konferencja USK operacja rzepki 3

Dr Krzysztof Zimmer podkreślał, że to dokonanie może pomóc również sportowcom, którzy często borykają się z problemami z aparatem wyprostnym. – Ten zabieg pokazuje, jak z typowej chirurgii onkologicznej można przejść do etapu medycyny rekonstrukcyjnej. W tym sensie wysokiej klasy techniki operacyjne stają się elementem rutynowych zabiegów – mówił.

Z efektów operacji cieszy się przede wszystkim pacjent, który po pół roku od operacji był w stanie wrócić do pracy i dziś cieszy się pełną sprawnością. Po operacji musiał jednak zrezygnować z ulubionej jazdy na rolkach, ale jest w stanie podejmować umiarkowaną, rekreacyjną aktywność fizyczną, taką jak okazyjna jazda na rowerze czy spacery.

Konferencja USK operacja rzepki 4

–  Chcieliśmy pokazać, że Polska ortopedia znajduje się na tak wysokim poziomie, że umożliwia przywrócenie pacjentom radości życia i szans na normalne funkcjonowanie. Ten sukces nie byłby możliwy bez współpracy w ramach interdyscyplinarnego zespołu specjalistów gotowych dzielić się wiedzą dla dobra pacjentów – podsumował prof. Dragan.