Kardiologia jednego dnia w USK

Gratuluję tych rozwiązań - mówił we Wrocławiu Minister Zdrowia. Prof. Łukasz Szumowski uczestniczył w otwarciu Oddziału Szybkiej Diagnostyki Klinicznej. Działa on w ramach Centrum Chorób Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Prof. Piotr Ponikowski nie ma wątpliwości, że to kluczowa zmiana w naszym podejściu do leczenia. - Proponujemy zupełnie rewolucyjne podejście, w Polsce niewykorzystywane. Tworzymy oddział „kardiologii jednego dnia”. Większość chorych planowo przyjmowanych do szpitala nie będzie musiała być hotelowana. To nowa koncepcja diagnostyki i pełne spektrum leczenia chorób serca - podkreślał kierownik Centrum Chorób Serca.

Prof. Piotr Ponikowski, MInister Łukasz Szumowski

Założenie jest proste - pacjent trafia do szpitala rano. - Poddawany jest wysoko specjalistycznej diagnostyce, zbiera się konsylium lekarskie, chory ma postawioną diagnozę, otrzymuje zalecenia i plan leczenia i zostaje wypisany do domu. Nie ma potrzeby hospitalizowania - tłumaczyła kierownik oddziału dr Małgorzata Kobusiak-Prokopowicz.
Dr Małgorzata Kobusiak-Prokopowicz

- Gratuluję tych zmian - mówił uczestniczący w otwarciu Minister Zdrowia. Prof. Łukasz Szumowski podkreślał, że prof. Piotr Ponikowski to światowej klasy ekspert i takie właśnie są rozwiązania wprowadzone w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Minister Zdrowia

Minister podkreślił, że naturalną koleją rzeczy będzie dla niego rozpoczęcie w tych strukturach przeszczepów serca. - Dla mnie to ogromna radość, że tak duży ośrodek akademicki, jak Wrocław , który ma kompetencje i zasoby jest w stanie tak prowadzić program, że nie będzie tu problemów z wykonaniem ani z organizacją. Osoba prof. Piotra Ponikowskiego gwarantuje, że będzie to zrobione dobrze i z korzyścią dla pacjentów - mówił Minister Zdrowia. Jako potencjalny termin pierwszego przeszczepu wskazano I kwartał kolejnego roku.

Kardiologia jednego dnia USK
Fot. Tomasz Walów