HeartBIT_4.0 trwa już rok!

Dzięki projektowi HeartBIT_4.0, już od ponad roku każdy pracownik oraz student UMW może korzystać z bezpłatnych szkoleń w zakresie medical data science. Projekt trwa do 2022, wciąż można skorzystać z oferty.

Co daje udział w projekcie?  Możliwość zapoznania się z najnowocześniejszymi technikami pracy z danymi (tj. szeroko rozumiana sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, sieci neuronowe i pokrewne metody).

Po roku zdalnych kursów, wiedząc, że póki co wciąż będą one zdalne zdecydowano że forma szkoleń będzie bardziej otwarta, stanowiąc jednocześnie zaproszenie do współpracy z ekspertami, którzy prowadzą szkolenia.Podczas szkoleń będzie można zapoznać się z przykładami zastosowań data science w medycynie, zarówno w kontekście naukowym jak i praktycznym (np. jak takie techniki mogą wspomagać procesy diagnostyczne) i nawiązać bezpośrednią współpracę w ekspertami, którzy z chęcią udostępnią swoją wiedzę, doświadczenie i metody obliczeniowe.  

Jest to szczególnie ważne w momencie gdy uświadomimy sobie jak wiele danych można zgromadzić badając ludzki organizm. Z punktu widzenia ekspertów od pracy z danymi to właśnie nauki o życiu są źródłem najbardziej wartościowych, obszernych zbiorów danych. Nie trzeba dysponować danymi pozyskanymi od setek czy tysięcy pacjentów. Big data / sztuczna inteligencja to metody idealne do pracy z danymi gromadzonymi podczas badań obrazowych czy innych metod opartych na rejestrowaniu sygnałów pochodzących z żywego organizmu. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że często jedno badanie to wystarczająca porcja danych, aby mogły się nimi zająć skomplikowane algorytmy mogące szukać tam dotychczas niepoznanych wzorców czy zależności.

Zachęcamy do śledzenia szkoleń oraz do udziału w minikonferencji (12.03), której celem jest przybliżenie społeczności uczelnianej tego, jakie korzyści niesie z sobą zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie i jak zacząć w ten sposób patrzeć na dane, z którymi pracujemy na co dzień.

Informacje o minikonferencji będą dostępne na stronie uczelni.
Zachęcamy do kontaktu!
Koordynator projektu: Joanna Gruchot (e-mail: joanna.gruchot@umed.wroc.pl)

Więcej o samym projekcie i ekspertach: https://heartbit40.com/

LOGO 4HEARTBEAT

Pełen tytuł: HeartBIT_4.0 – Application of innovative Medical Data Science technologies for heart diseases (zastosowanie innowacyjnych technik analizy danych medycznych w kardiologii).

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu ramowego z zakresu badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej – Horyzont 2020 (typu Twinning, którego ideą jest łączenie instytucji badawczych z różnych krajów UE w celu umożliwienia transferu wiedzy i doświadczeń w konkretnych dziedzinach nauki).

Co ważne, dzięki temu projektowi po raz pierwszy w historii naszej uczelni jesteśmy liderem międzynarodowego konsorcjum w projekcie finansowanym przez Komisję Europejską. HeartBIT_4.0 uzupełni lukę w przygotowaniu naukowców do analizy danych zgodnie z wymogami ery „Big Data” i „sztucznej inteligencji”.