Gra Antyszczepionkowcy.biz ufundowana w rekordowym tempie

Zaledwie 14 minut wystarczyło, by zebrać minimalną, niezbędną kwotę do ufundowania gry Antyszczepionkowcy.biz autorstwa Aleksandry i Jakuba Stefaniaków. Współautorka gry jest doktorantką na naszej uczelni.

Zgodnie z opisem twórców, "Antyszczepionkowcy.biz to satyryczna gra karciana, pokazująca konsekwencje i realia działań wyrachowanych biznesmenów, zdobywających fortuny w branży antyszczepionkowej i altmedowej. Gracze próbują zdobywać wpływy za wszelką cenę, sprzedając bezużyteczne towary w swoich sklepach internetowych bądź zbierając podpisy i przeforsowując szkodliwe ustawy. Ich działania wpływają na wskaźnik odporności populacyjnej, a z upływem czasu przypadki wystąpienia różnych chorób są coraz niebezpieczniejsze. Może to zaszkodzić samym antyszczepionkowcom... chyba, że sami przezornie się zaszczepią. Produkt obnaża hipokryzję ruchów antyszczepionkowych, edukuje o wartości szczepień ochronnych oraz dostarczy rozrywki."

Antyszczepionkowcy_gramy

Gra do tej pory była dostępna w wersji do samodzielnego wydruku na stronie Antyszczepionkowcy.biz, jednak jej twórcy od początku chceili doprowadzić do wydania jej w klasycznej formie. W tym celu założyli zbiórkę w serwisie crowdfundingowym, która wystartowała 16 marca. W zaledwie 14 minut udało im się osiągnąć cel minimalny, czyli 10 tys. złotych, a na dzień dzisiejszy ponad 700 darczyńców przekazało na rzecz realizacji gry niemal 60 tys. złotych. 
 

Gra Antyszczepionkowcy.biz, źródło:Antyszczepionkowcy.biz/PolakPotrafi.pl
Gra Antyszczepionkowcy.biz, źródło: Antyszczepionkowcy.biz/PolakPotrafi.plWydanie gry jest połączone z akcją zakupu szczepionek na cele charytatywne. Pierwotnie od każdego zakupionego egzemplarza miała być zakupiona jedna szczepionka. Jako następny z celów zbiórki opublikowano próg, po którego osiągnięciu liczba zakupionych szczepionek zostanie podwojona.

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich w Wrocławiu znajduje się w gronie Patronów Honorowych gry wraz z Dolnośląską Izbą Lekarską, Łukaszem Durajskim – przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Liderem Roku 2018 w Ochronie Zdrowia Dawidem Ciemięgą oraz Markiem „Raperem GiSu” Posobkiewiczem – Głównym Inspektorem Sanitarnym w latach 2012-2018. 

Więcej informacji o powstaniu i celach znaleźć można w wywiadzie, którego Aleksandra Stefaniak udzieliła Gazecie Uczelnianej (s. 8).