Gaudeamus wybrzmiał dla absolwentów Analityki Medycznej

Absolwentówka analityków odbyła się w atmosferze równie ciepłej, jak przebieg ich studiów, które spędzili w zżytym i kameralnym gronie. W tym składzie spotkali się po raz ostatni, by odebrać zasłużone dyplomy.

Około 40 absolwentów Analityki Medycznej z rocznika 2012-2017 w piątkowe przedpołudnie wdziało togi i zajęło miejsca na sali im. L. Kuczyńskiego w budynku Nowej Farmacji. Jeszcze liczniej stawiły się ich rodziny i przyjaciele, obowiązkowo z bukietami kwiatów i aparatami w dłoniach. Życzliwy klimat uroczystości udzielił się również Rektorowi Markowi Ziętkowi, który skierował do analityków kilka ciepłych słów.

- Już dziś trudy studiów wspominacie z lekkim uśmiechem, a z biegiem czasu te uśmiechy staną się jeszcze szersze – przekonywał Rektor. Zwracając się do rodziców żartował, że mogą w końcu pozbyć się dzieci ze swojego garnuszka, natomiast samym absolwentom uświadomił, że droga zawodowa, którą obrali, nie należy do najłatwiejszych.

- Polska diagnostyka medyczna jest jedną z najmniej docenianych i najgorzej finansowanych w Europie. Oby zainicjowane kilka tygodni temu protesty rezydentów i przedstawicieli innych zawodów medycznych doprowadziły do zwiększenia tych nakładów, a tym samym lepszego finansowania  Państwa zarobków i laboratoriów, w których przyjdzie Wam pracować – mówił.

absolwentówka analityków 6

Na pozytywach skupiła się dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Halina Grajeta, która podkreślała prestiż związany ze studiami na naszym uniwersytecie.  – Możecie być dumni z ukończenia jednej z naszych uczelni medycznych w Polsce oraz wydziału ze ścisłej czołówki. Wydział Farmaceutyczny z o. Analityki Medycznej jest czwartym najlepszym w kraju – mówiła. – Mamy za sobą 70 lat historii współtworzonej przez wielu wybitnych profesorów, którzy wnieśli duży wkład w rozwój analityki medycznej w Polsce – dodała. Dziekan Grajeta wyraziła nadzieję, że współpraca analityków z przedstawicielami innych zawodów medycznych będzie zgodna i przysłuży się pacjentom, a oni sami w dniu odbioru dyplomu nie opuszczą uczelni na zawsze. – Nie mówią Wam „żegnajcie”, lecz „do zobaczenia” – na kursach, szkoleniach i konferencjach, które organizujemy również z myślą o Was.

Absolwentówka analityków 1

Po przemówieniach przyszedł czas na uroczyste rozdanie dyplomów, połączone z wręczeniem wyróżnień i nagród dla najlepszych absolwentów. Medal im. prof. Bogusława Bobrańskiego dla najlepszego studenta analityki medycznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej otrzymała Aleksandra Franczak, która osiągnęła średnią ocen 4,71. W jej ręce trafiła także nagroda finansowa ufundowana przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych reprezentowaną przez jej  wiceprezesa dr Bogusława Grabowskiego. Z kolei Marlena Kołodziejczyk i Monika Wieczorek, obie ze średnią ocen 4,65, zostały nagrodzone przez Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej z rąk Członkini Zarządu PTDL dr hab. Iwony Bil-Lula.

Absolwentówka analityków 3

Absolwentówka analityków 2
absolwentówka analityków 11
absolwentówka analityków 8
Wyróżnienia otrzymały także laureatki Wydziałowego Konkursu Prac Magisterskich. Władze dziekańskie wspólnie z Forum Dolnośląskiego Analityków postanowiły przyznać je Karolinie Dydak (I miejsce), Justynie Paleczny (II miejsce) i Aleksandrze Czapli (III miejsce).

Justyna Paleczny została nagrodzona również za aktywną pracę na rzecz uczelni, integracji między studentami analityki medycznej oraz owocną pracę na rzecz Forum Dolnośląskiego Analityków.

Przy tej okazji wręczono także medale dla zasłużonych dla wydziału, które trafiły w ręce mgr Renaty Zygmuntowicz-Aniśko, dr Henryka Owczarka oraz dr Jacka Majdy.

Absolwentówka analityków 4

absolwentówka analityków 9
Głos na uroczystości jako ostatni tradycyjnie zabrali sami studenci. Mateusz Chmielarz reprezentujący Samorząd Studentów życzył analitykom zgodnej współpracy z kolegami wykonującymi inne zawody medyczne. Słowo od absolwentów wygłosiła ich przedstawicielka Iga Butrym. – W imieniu swoim i kolegów pozwolę sobie powiedzieć: udało się, dokonaliśmy tego razem – rozpoczęła. – Dziś witamy dorosłość i równocześnie żegnam piękny okres studiów. Przez ostatnie pięć lat zdążyliśmy spotkać wielu wspaniałych ludzi, znamy się tak dobrze, że rozpoznajemy się po numerach indeksów, charakterze pisma, sposobie robienia notatek czy ulubionym drugim śniadaniu – wspominała.

absolwentówka farmacji 6

Dziękowała też wykładowcom za profesjonalizm, pomoc i inspirację – Jesteście Państwo autorytetami dla młodych ludzi - podkreśliła. Życzliwe słowa skierowała także w stronę rodziców – Kochani rodzice, powiedzieć wam „Dziękuje”, to powiedzieć za mało – mówiła, a na koniec zwróciła się do samych absolwentów - Koleżanki i koledzy, jesteśmy dorośli – kiedy to się stało?

absolwentówka analityka 10

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie z władzami i fala gratulacji płynąca od licznie zgromadzanych rodzin i przyjaciół tegorocznych absolwentów Analityki Medycznej. Po takim pożegnaniu z pewnością wkroczą w nowy etap życia z dobrą energią.  
 
Fot. Tomasz Walów
 
Galeria zdjęć