Działania podjęte w Przylądku Nadziei

Kolejne działania podejmowane są przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w związku ze stwierdzeniem przypadku zakażenia koronowirusem u pacjentki Przylądka Nadziei. Przeprowadzane są testy u wszystkich pacjentów i pracowników kliniki.

W związku wykryciem przypadków zarażenia koronawirusem pacjenta oddziału przeszczepowego oraz bezobjawowego zakażenia u jednej osoby z personelu, prof. Leszek Szenborn, kierujący Dywizją Pediatryczną Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w czasie epidemii, powołał  w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” zespół ekspercki.

Do pracy w klinice została oddelegowana dr Agnieszka Matkowska-Kocjan, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych, która wspólnie z kierownictwem kliniki będzie planowała akcje wymazowe u wszystkich osób z kontaktu z osobami zarażonymi.

W piątek 3 kwietnia, w związku z wykryciem zakażenia u pacjenta oddziału przeszczepowego, zastępca dyrektora USK ds. lecznictwa Bogusław Beck, kierujący Sztabem Kryzysowym  Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, podjął decyzję o wykonaniu 45 badań personelowi kliniki oraz opiekunowi pacjenta.

W sobotę 4 kwietnia badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 są kontynuowane wobec wszystkich pacjentów, pracowników kliniki, włącznie z personelem pomocniczym, administracyjnym i usługowym kliniki, który kontaktował się z pacjentami i personelem Przylądka Nadziei w ciągu ostatnich 14 dni.

Testy są także wykonywane u opiekunów pacjentów, którzy w trakcie ostatnich dwóch tygodni przebywali na terenie kliniki. Do tej pory w Przylądku Nadziei pobrano 200 próbek. W przeprowadzonych badaniach szpital wspiera finansowo Fundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Zakażona pacjentka z oddziału przeszczepowego ma 15 lat, jest 7 dni po przeszczepie – jej stan lekarze określają jako stabilny.

Ponadto wyniki testów wykazały obecność SARS-CoV-2 u 6 osób (3 pacjentów oraz 3 pracowników personelu USK) w: Klinice Chorób Serca; Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego; Klinice Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Endokrynologicznej, w Oddziale Intensywnej Terapii oraz Centralnej Izby Przyjęć przy ul. Curie-Skłodowskiej.

W związku z zaistniałą sytuacją 40 pracowników wymienionych klinik i oddziałów przebywa na  kwarantannie domowej. Szpital postępuje zgodnie z ustaloną ścieżką wywiadu epidemiologicznego pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pacjenci są izolowani na ternie szpitala.

Z przeprowadzonych wczoraj kilkudziesięciu testów osób z tzw. istotnego kontaktu żaden nie był pozytywny. Testy pacjentów oraz personelu szpitala będą kontynuowane zgodnie z rekomendacjami naczelnego epidemiologa szpitala.

Laboratorium molekularne USK w trybie 24-godzinnym wykonuje dziennie kilkaset testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 na potrzeby sanepidu, pacjentów szpitala oraz jego pracowników.

W pozostałych oddziałach szpitala pacjenci są przyjmowani bez zmian.