Dla takich chwil warto żyć

Jesteśmy z Państwa bardzo dumni – te słowa podczas uroczystości absolwenci analityki medycznej usłyszeli wiele razy. Dziekan WF prof. Agnieszka Piwowar serdecznie gratulowała im osiągnięć i zachęcała do dalszego rozwoju.

Wydział Farmaceutyczny świętował kolejne absolutorium na kierunku analityka medyczna. Dziekan prof. Agnieszka Piwowar podkreślała, że dokładnie 40 lat temu w 1979 roku pierwsi studenci tego kierunku zaczęli tworzyć jego historię na naszej uczelni. W chwili odebrania dyplomu swoją cegiełkę dołożyła do niej kolejna grupa.

Wydział Farmaceutyczny umedwroc
Wydział Farmaceutyczny umedwroc

– Jesteśmy bardzo dumni z Państwa – podkreślała prof. Agnieszka Piwowar. Dodając, że absolwenci będą wykonywać zawód medyczny i bez ich pracy, dzielenia się wiedzą nie jest możliwe właściwe funkcjonowanie systemu opieki nad pacjentem. – Nie ustawajcie w zdobywaniu kolejnych szczytów, im są wyższe, tym piękniejsze z nich widoki – zachęcała Dziekan Wydziału Farmaceutycznego. Prof. Piwowar gratulowała także rodzicom i bliskim absolwentów, dziękując im za wsparcie, które umożliwiło studentom ukończenie studiów.prof. Agnieszka Piwowar, dziekan WF

Dziekan podzieliła się z uczestnikami uroczystości dwoma cytatami. Pierwszy pochodził od Paulo Coelho, który mówi, że wszystko, czego się dotąd nauczyliśmy, zatraci sens, jeśli nie potrafimy znaleźć zastosowania dla tej wiedzy. Kolejny cytat zaczerpnięty został ze słów tegorocznej noblistki Olgi Tokarczuk. "Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było" - przywołując słowa z Ksiąg Jakubowych Dziekan Wydziału Farmaceutycznego życzyła absolwentom, by odważnie patrzyli w przyszłość, otworzyli się na świat, ale nie zapominali, że za sobą zostawiają swoją Alma Mater. - Jesteście naszym sukcesem, radością i dumą - mówiła prof. Agnieszka Piwowar.

Prorektor ds. dydaktyki prof. Piotr Dzięgiel podkreślał, że jako lekarz – patomorfolog doskonale potrafi docenić rolę każdego diagnosty w procesie leczenia pacjenta. Wskazywał także na ogromne wyzwania i możliwości, które stawia przed absolwentami rozwój medycyny -  choćby w zakresie biologii molekularnej.
prof. Piotr Dzięgiel umedwroc

– Nie spoczywajcie na laurach, rozwijajcie się; odgrywacie niezwykle ważną rolę – w tej chwili bez Waszej pomocy, analizy, lekarz jest właściwie bezradny – podkreślał prof. Piotr Dzięgiel. – Gratuluję i dziękuję, że wybraliście Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Jesteście dumą tek uczelni – dodawał.
Wydział Farmaceutyczny umedwroc
Absolwenci złożyli przysięgę i odebrali wymarzone dyplomy.
Wydział Farmaceutyczny umedwroc
Wydział Farmaceutyczny umedwroc

Wydział Farmaceutyczny umedwroc
Wydział Farmaceutyczny umedwroc
Absolutorium, tradycyjnie, połączone było z wręczeniem nagród i wyróżnień. Najczęściej wywoływana była mgr Ewelina Tanistra, która ze średnią ocen 4,87 zasłużyła na zaszczytne miano najlepszej absolwentki kierunku analityka medyczna Wydziału Farmaceutycznego UMW.
Wydział Farmaceutyczny umedwroc
Doceniono ją za to Medalem im. prof. Bogusława Bobrańskiego, odebrała także odznakę uczelni oraz nagrodą finansową, którą ufundowała Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, a wręczyła prezes samorządu Alina Niewiadomska.

Najlepsza absolwentka Wydział Farmaceutyczny umedwroc
W sumie grono odznaczonych absolwentów z najwyższą średnią (powyżej 4,5) liczyło 11 osób. Nagrody finansowe dla najlepszych absolwentów kierunku analityka medyczna otrzymały także mgr Marlena Najmrocka średnia ocen 4,76 (nagrodę ufundowało „Towarzystwo Ubezpieczeniowe INTER Polska” oraz mgr Karolina Skonieczna średnia 4,72 i mgr Anna Słowiak średnia 4,71, które nagrodziło Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej.
Wydział Farmaceutyczny umedwroc

W czasie uroczystości ogłoszono także wyniki Wydziałowego Konkursu Prac Magisterskich. Nagrody za najlepszą pracę magisterską na kierunku analityka medyczna w kategorii prac doświadczalnych uzyskały:
I miejsce: mgr  Agnieszka Gruca  nagrodę ufundowała Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych

II miejsce: mgr Anna Szczygielska nagrodę ufundowała firma Sysmex

III miejsce: mgr Izabela Pielka nagrodę ufundowała firma Siemens

Wiele ciepłych słów pod swoim adresem powiedzieli sami studenci. Przewodnicząca Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych Karolina Tądel szczególne podziękowania skierowała do Grzegorza Nowackiego. – Dziękujemy Grześkowi, był naszym dobrych duchem – zawsze uśmiechnięty, pomocny – podkreślała.

Z dużym humorem swoje początki i trudne momenty wspominała przemawiająca w imieniu studentów Natalia Nogaj. Starościna roku podkreślała, jak wielką wartość mają i będą mieli dla niej ludzie, których poznała na uczelni w trakcie tych trudnych momentami pięciu lat. Widać i oni potrafili docenić jej starania, bo zaskoczona została przez koleżanki i kolegów specjalnym prezentem z podziękowaniami za to, co dla nich w tym czasie zrobiła.

Słowami – dla takich chwil warto żyć – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Agnieszka Piwowar zakończyła to wyjątkowo radosne spotkanie.
Wydział Farmaceutyczny umedwroc
Wydział Farmaceutyczny umedwroc
Zdjęcia Adam Zadrzywilski
Galeria