Chirurgia endoskopowa przekracza granice

W Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej do końca tygodnia trwa kurs dziecięcej chirurgii endoskopowej, w którym uczestniczą lekarze rezydenci z kilku krajów świata, poza Polską także  z Egiptu, Ukrainy czy Kazachstanu. 

Szkolenia z tej dziedziny są organizowane na naszej uczelni od ponad 20 lat - pierwszy odbył się w roku 1997. W trwającej edycji umiejętności naszych chirurgów, z prof. Dariuszem Patkowskim na czele, przyciągnęły do Wrocławia młodych lekarzy z całej Polski, jak również z Egiptu, Czech, Węgier, Kazachstanu oraz Ukrainy. Kurs jest bezpłatny i kierowany do lekarzy rezydentów – w tym roku uczestniczy w nim około 20 osób, w tym 8 Polaków.

operacja endoskopowa

Między 22 a 26 października uczestnicy będą mogli na żywo obserwować zabiegi endoskopowe wykonywane w klinice za pośrednictwem transmisji przekazywanej bezpośrednio do sali konferencyjnej. Pierwszego i drugiego dnia kursu operacje były transmitowane również przez internet dla chętnych, którzy nie zakwalifikowali się na szkolenie. Zabiegi zostały dobrane zgodnie z ideą kursu, który ma na celu przedstawienie możliwie jak najszerszego spektrum technik operacyjnych.

trenażer endoskopowy

Plan zajęć obejmuje również wykłady oraz sesje treningowe na trenażerach, które umożliwiają nauczenie się kluczowych czynności endoskopowych, takich jak nakłuwanie tkanek, wiązanie szwów czy wykonywanie zespoleń. Te z pozoru drobne i łatwo wyglądające czynności w praktyce decydują o powodzeniu zabiegu, o czym najlepiej wie prof. Patkowski. – Początkowo wykonanie zabiegu endoskopowego zajmowało mi nawet 4 godziny, a dziś, po wielu latach i tysiącach operacji, ten czas skrócił się do 1 godziny. Na tym kursie poznacie technikę, ale wiedza jest niczym bez praktyki.

Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu należy do grupy wiodących ośrodków chirurgii endoskopowej w Polsce. Każdego roku jej lekarze wykonują około 400 operacji korzystając z tej metody.