Apel do ozdrowieńców: wasze osocze ratuje chorych na Covid-19

Terapia z wykorzystaniem osocza ozdrowieńców jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej obiecujących metod leczenia chorych z COVID-19. Dlatego apelujemy do osób, które przeszły zakażenie: wasza krew może uratować życie innym.

W ostatnich tygodniach obserwujemy lawinowy wzrost liczby zarażonych wirusem SARS-CoV-2, co przekłada się na coraz większe zapotrzebowanie na leki dla najciężej chorych, w tym na osocze. Jest ono o tyle specyficzne, że nie można go wyprodukować – jedynym jego źródłem jest krew ozdrowieńców, a więc osób, które przeszły zakażenie i wykształciły przeciwciała.

- Wstępne wyniki badania pn. "Zastosowanie osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem", które realizujemy w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu przy współpracy z RCKiK we Wrocławiu oraz szpitalami na terenie województwa, wskazują, że skuteczność tej metody leczenia jest w dużej mierze uzależniona od poziomu przeciwciał w osoczu dawcy, a także czasu (momentu) podania osocza choremu - mówi prof. Grzegorz Mazur, kierownik projektu dotyczącego zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 realizowanego na naszej uczelni.

- Mamy przykłady na to, że zastosowanie terapii osocza przyniosło znaczącą i szybką poprawę stanu zdrowia u pacjentów. To rozwiązanie może istotnie wspomóc leczenie chorych w wyjątkowo trudnym momencie, w którym się znajdujemy. Lawinowo rośnie liczba zakażonych, ale rośnie też liczba osób, które pokonały chorobę i właśnie do nich apelujemy o pomoc. Państwa krew może pomóc wyleczyć kolejne osoby - dodaje prof. Mazur.

Dlaczego warto zostać dawcą osocza i jak to zrobić? Te kwestie potencjalnym dawcom tłumaczy infografika: