Centrum Symulacji Medycznej: jak idą prace?

Po kłębowisku belek, brezencie na dachu i pryzm ziemi w miejscu podłogi nie ma już śladu. Centrum Symulacji Medycznej rośnie prężnie, a największym zaskoczeniem dla znających pierwotny wygląd budynku jest dominująca we wnętrzach biel.

Okazją do pokazania stanu prac w Centrum Symulacji Medycznej była wizyta na budowie prorektora prof. Jacka Szepietowskiego w towarzystwie pełnomocnika uczelni ds. inwestycji Andrzeja Kochana oraz dr Piotra Kolędy, odpowiadającego za powstanie Centrum Symulacji Medycznej.

Centrum Symulacji Medycznej
Centrum Symulacji Medycznej
Centrum Symulacji Medycznej, studia medyczne

W budynku wydzielono już wszystkie pomieszczenia, zaczynając od przypominającej labirynt piwnicy po przestronne poddasze stanowiące część edukacyjną. Biały tynk szczelnie zakrył czerwoną cegłę, większość podłóg jest pokryta gresem lub czeka na wykończenie wykładziną, a na sufitach pojawiły się podwieszane konstrukcje i instalacje systemu wentylacji i klimatyzacji. Gotowe są również szyby dla wind, a w większości pomieszczeń wstawiono drzwi. Na poziomie piwnic znajdą się między innymi szatnie i pomieszczenia socjalne, na parterze i pierwszym piętrze – sale symulacyjne, natomiast na poddaszu strefa edukacyjna, gdzie studenci na dużych ekranach będą mogli oglądać efekty swoich ćwiczeń i je analizować. W dobudówce urządzona zostanie sala audytoryjna, którą z zewnątrz pokryją płyty z efektem rdzy, wykańczające również boksy umieszczone na poddaszu. W tej części budynku zachowano sporą część belkowania, które pozostanie w pierwotnym, drewnianym kształcie.

Centrum Symulacji Medycznych, studia medyczne
Centrum Symulacji Medycznej, studia medyczne

Centrum Symulacji Medycznej powstaje w zabytkowym, czterokondygnacyjnym budynku Starego Kampusu naszej uczelni, w którym wcześniej mieściły się szpitalna pralnia, kuchnia i stołówka. Po przebudowie w ich miejscu znajdzie się sześć sal wysokiej wierności, w których studenci będą mogli rozwijać swoje umiejętności na symulatorach. Będą to blok operacyjny, sala intensywnej terapii, szpitalny oddział ratunkowy, sala porodowa, symulator karetki pogotowia oraz sala pielęgniarska.
 
Fot. Tomasz Walów
 
Galeria zdjęć